Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi, yapıların ihtiyacı olan enerji tüketimi verimliliğinin ya da sarfiyatının, sayısal değerlerle raporlanarak belgelenmesi anlamına gelmektedir. Bu veriler, yapının yalıtım özellikleri ve inşaat aşamasında kullanılan malzeme bileşenleri dikkate alınarak, ısıtma-soğutma-aydınlatma etmenlerinde kullanılan enerji kayıpları miktarının hesaplanması ile elde edilmektedir. Tespitler sonucunda elde edilen sayısal değer aralığı yapının sınıfını ortaya çıkarmaktadır. Bu sınıflama 2011 öncesi ve 2011 sonrası olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Sınıflandırması

Yapıların enerji verimliliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen, alfabetik sıralamaya göre değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme 2011 öncesi ve 2011 sonrası olarak ayrılmaktadır. Yapıların performans sınıflamasında en yüksek değer A sınıfı olarak belirlenirken 2011 öncesi yapılarda G sınıfı, 2011 ve sonrası binalarda ise C sınıfı en düşük sınıf olmalıdır. Bu sınıflama aralığına giremeyen yapılara Enerji Kimlik Belgesi düzenlenemez ve yapının iyileştirme/güçlendirme işlemleriyle istenen sınıf aralığına girmesi sağlanmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Mevcut yapılar için belirlenen süre 1 Ocak 2020 iken 2011 ve sonrası yapılar için inşaat tamamlandığı anda belge temini sağlanmalıdır. Aksi takdirde belediyeler tarafından iskan ruhsatı (yapı kullanım izin belgesi) verilmemektedir. Mevcut binalar için ise 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren satış esnasında tapu dairelerinden, kiralama işlemlerinde elektrik su doğalgaz gibi abonelikler için ilgili kurumlarca Enerji Kimlik Belgesi istenmektedir. Belgesi olmayan yapılarda satış, kiralama veya benzeri resmi işlemler yapılamamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Projelerimiz

Mevcut veya Yeni yapı durumuna göre, yapınızın enerji tüketimi verimliliğini ve sarfiyatını hesaplama ve belgelendirme konusunda Türkiye'nin çeşitli illerine yaptığımız EKB Projelerinde yetkin tecrübelerimiz ile sizlere en doğru ve güvenilir sonuçları sunuyoruz.

BAŞVURU FORMUNU DOLDURMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ